Budowa domu – kolejne etapy i formalności
Po zakupie działki warto zanotować sobie w punktach, jakie czynności należy podjąć przed rozpoczęciem budowy domu. Dzięki temu unikniesz ryzyka pominięcia jakiegoś ważnego etapu oraz późniejszych trudności w dopełnianiu formalności urzędowych. W tym kontekście znaczącą rolę odgrywają usługi geodezyjne. Skorzystanie z pomocy specjalistów w tej dziedzinie jest niezbędne do uzyskania pozwoleń i legalnego rozpoczęcia stawiania budynku.
Wiele przydatnych informacji na temat czynności, które muszą poprzedzić wznoszenie budynku, znajdziesz w poradnikach internetowych. Możesz także zasięgnąć porady bezpośrednio w urzędzie. Jeśli natomiast chcesz zyskać rzetelne informacje, jakie czynności geodezyjne są niezbędne podczas budowy, zachęcamy do kontaktu. Jako specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, a także doskonale zorientowani w aktualnych przepisach, udzielimy Ci wyczerpujących wyjaśnień i doradzimy, jakie kroki i w jakiej kolejności należy podjąć.
Po pierwsze, należy dokładnie zapoznać się z informacjami dotyczącymi zabudowy zakupionej działki. Według prawa minimalna odległość posadowienia budynku od granic działki wynosi 3 metry – w przypadku ściany bez drzwi i okien oraz 4 metry, jeżeli drzwi i okna znajdują się w ścianie. Jeżeli mamy niewielką lub wąską działkę, już na tym etapie może zajść konieczność weryfikacji planów budowlanych.
Po wykonaniu pierwszego etapu następnym krokiem będzie zaznajomienie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Można się z niego dowiedzieć m.in. jaka maksymalna wysokość budynku jest dopuszczalna na danej działce, ile budynków można na niej postawić oraz jaki jest dozwolony kąt spadku dachu.
Usługi geodezyjne podczas budowy domu – które są wymagane?
Jeżeli wyżej wymienione czynności zostały już wykonane, można przejść do obliczeń i określenia, jaka część działki zostanie poddana zabudowie. Jednak co jeśli nieznana jest dokładna powierzchnia i wymiary działki? W takim wypadku niezbędna będzie pomoc specjalisty w dziedzinie usług geodezyjnych. Taka osoba w procesie budowy domu wykonuje pomiary działki oraz przygotowuje mapy do celów projektowych. Mapa jest opracowaniem niezbędnym do posadowienia budynku na działce i przyłączenia mediów. Następnie wytyczany jest budynek na gruncie – jego główne osie oraz zarys fundamentów. Ze specjalistą geodezyjnym inwestor spotyka się również na ostatnich etapach budowy. Wykonywana jest wtedy inwentaryzacja powykonawcza budynku oraz sporządzany wykaz zmian danych ewidencyjnych.
Ważne, aby korzystać z usług rzetelnych i profesjonalnych biur geodezyjnych. Jedynie wtedy masz pewność, że wszelkie formalności zostały przeprowadzone w sposób prawidłowy i nic nie stanie na przeszkodzie uzyskania pozwolenia na budowę. To także gwarancja terminowego rozpoczęcia robót i braku opóźnień wynikających z nieścisłości w dokumentach. Jeśli planujesz budowę domu, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.